Gryphon Apex: szczyt wydajności
Misją Gryphon Audio Designs zawsze było osiągnięcie najwyższej możliwej jakości dźwięku pod względem czystej muzykalności, przejrzystości i realizmu. Dzięki Apex Mono i Apex Stereo, Gryphon Audio Designs wykonuje tytaniczny skok naprzód przenosząc projekt wzmacniacza mocy klasy A ponad to, co wcześniej uważano za możliwe do realizacji. Ponownie, wraz z pojawieniem się Apex, Gryphon przybliża nas o kilka kluczowych kroków w niekończącym się poszukiwaniu bardziej naturalnej i przekonującej muzycznej iluzji.
Lata doświadczeń w opracowywaniu Antileon EVO i Mephisto, a także ciągłe badania w dziedzinie topologii obwodów, jakości komponentów i niezawodności zaowocowały powstaniem Apex: nowego flagowego wzmacniacza marki Gryphon.
Już same specyfikacje materiałowe sugerują bezkompromisową konstrukcję Apex. Ten wzmacniacz zawiera w każdej obudowie oszałamiającą ilość 64 wysokoprądowych bipolarnych tranzystorów mocy, bank kondensatorów o łącznej pojemności 1 040 000 μF (ponad 1 Farad), wykonane na zamówienie 2 transformatory toroidalne 2000 VA, a wszystko to umieszczone we wspaniale wykonanej obudowie z wielowarstwowym tłumieniem przed wibracjami. Apex Stereo waży ponad 200 kG, podczas gdy para Apex Mono waży ponda 400 kG!
Biorąc pod uwagę ogromne rezerwy mocy dostępne przez cały czas, wzmacniacze Gryphon Apex po prostu nie „widzą” głośnika; innymi słowy, praktycznie nieograniczony zapas mocy i prądu Apex sprawia, że jest on odporny na niską czy trudną impedancję głośników. Żadne trudne obciążenie głośnikiem, bez względu na jego reaktywność, nie może wpłynąć na stabilność i wydajność pracy Apex. Oznacza to, że Apex zawsze zapewnia najwyższą jakość dźwięku, niezależnie od charakterystyki przebiegu impedancji wybranego głośnika. Co więcej, w przeciwieństwie do innych wzmacniaczy dużej mocy, bezkompromisowa topologia Gryphon w czystej klasie A oferuje tę niesamowitą moc połączoną z najwyższym wyrafinowaniem i delikatnością w prezentacji muzycznej.
Fundamentalną filozofią Gryphona jest to, że cała elektronika w łańcuchu odtwarzania powinna dążyć do neutralności, nie dodając ani nie odejmując niczego z nagrania, bez względu na to, jak „przyjemne” mogą być takie zniekształcenia. Gryphon Apex to z natury produkt dla nielicznych szczęśliwców, których stać na takie stwierdzenie: produkt dla koneserów, którzy poszukują absolutnej czystości w odtwarzaniu muzyki. Krótko mówiąc, Apex został stworzony z myślą o melomanach, których szacunek dla muzyków, producentów i inżynierów masteringu inspiruje ich do poszukiwania prawdy czającej się w oryginalnym nagraniu.
Moc jest wszystkim: w świecie wzmacniaczy High End Audio to stwierdzenie jest dosłownie prawdziwe. Z prawie 1800 watami RMS na jeden Ohm (mono), Gryphon Apex jest gotowy do opanowania nawet najbardziej wymagających obciążeń głośnikowych. Sekcja wyjściowa Apex wykorzystuje bipolarne tranzystory wyjściowe (128 na parę Mono, 64 na wzmacniacz stereo), które wykazują niezwykłą niezawodność oprócz niespotykanej jakości dźwięku. Tranzystory te mogą zapewnić bardzo dużą moc szczytową na kanał bez przeciążenia. Każdy tranzystor jest indywidualnie bocznikowany kondensatorami foliowymi ZN.
Pośrednia sekcja sterująca tranzystorami mocy Apexa cieszy się osobnym, zoptymalizowanym bezszumnym zasilaniem czerpanym z poszczególnych uzwojeń wykonanych na zamówienie transformatorów toroidalnych. Unikalna i wyrafinowana konstrukcja mechaniczna zapewnia optymalne sprzężenie termiczne między układem sterującym stopniem końcowym a tranzystorami mocy, zapewniając bezwzględną stabilność termiczną niezależnie od obciążenia. Ta sekcja sterująca posiada swój własny potężny bank najlepszych kondensatorów dostępnych na rynku. W części zasilacza wzmacniacza Apex zastosowano również specjalnie dobrane do tego projektu kondensatory.
W Apex jak i zarówno we wszystkich innych wzmacniaczach Gryphon Audio Designs nie jest stosowane jakiekolwiek globalne ujemne sprzężenie zwrotne, a sprzężenie prądu stałego wykorzystuje obwód serwo, który dba o to, aby na wyjściach terminali głośnikowych nie pojawiła się napięciowa składowa stała. Okablowanie wewnętrzne w ścieżce sygnału jest ograniczone do absolutnego minimum. Okablowanie wejściowe Apex to monokrystaliczny, srebrno-złoty kabel Gryphon Vanta. Apex posiada wyłącznie wejścia zbalansowane XLR oraz, po raz pierwszy debiutują tu autorskie terminale głośnikowe Gryphon.
Wyjątkowy, nawet w tym wysokim przedziale cenowym, Gryphon Apex wykorzystuje całkowicie niezależny transformator i liniowe zasilanie dla obwodów wyświetlacza i sterowania, zapobiegając zanieczyszczeniu obwodów wzmacniacza cyfrowym szumem przez nie generowanym. Nowe i opatentowane terminale głośnikowe Gryphon obsługują gołe przewody, końcówki widełkowe, złącza bananowe lub dowolną ich kombinację.
Czysta klasa A
Praca w czystej klasie A zawsze była znakiem rozpoznawczym Gryphona. Czemu? Ponieważ żadna inna topologia wzmacniaczy akustycznych nie może się równać z dźwiękową perfekcją i delikatnością czystej klasy A. Niestety prawdziwa klasa A jest dziś jeszcze rzadsza niż wtedy, gdy w 1991 roku powstał legendarny DM100. Rosnąca świadomość konsumentów zmusiła niektórych producentów do wysuwania skandalicznych, nieuzasadnionych twierdzeń o klasie A, jakoby ta technologia miała więcej wspólnego z marketingiem niż z rzeczywistą korzyścią soniczną. Istnieje coraz więcej tak zwanych „nowych” topologiach klasy A opartych na automatycznym sterowaniu prądem podkładu, które rzekomo pozwalają wzmacniaczowi wyczuć, kiedy prąd podkładu powinien wzrosnąć, aby zapewnić stabilną pracę tranzystorów wyjściowych w klasie A. To niestety nie działa w przypadku dynamicznych sygnałów muzycznych i realnych obciążeń reaktancyjnych zespołów głośnikowych, działa wyłącznie w laboratoriach badawczych.
Mówiąc wprost, nie da się oszukać fizyki. Nie ma inżynierskich skrótów, jeśli chodzi o czystą klasę A, więc Gryphon wyjaśnia w sposób niezwykle bezpośredni: "prawda jest taka, że czysta klasa A oznacza ciężkie transformatory, bardzo duże radiatory, duże ilości drogich części i kosztowny montaż". Chociaż Gryphon Audio Designs docenia i popiera wszelkie wysiłki na rzecz oszczędzania energii i ochrony naszych globalnych zasobów, badania nad wysiłkami zmierzającymi do uzyskania wydajności klasy A z topologii klasy A/B jasno pokazują, że po prostu nie ma substytutu magii dźwiękowej czystej klasy A.
Mimo to, w oparciu o dokładną analizę typowych sytuacji odsłuchów, inżynierowie z firmy Gryphon wynaleźli „Green Bias” („Green” - w celu zmniejszenia wpływu na środowisko). Green Bias oferuje PRAWDZIWĄ, CZYSTĄ KLASĘ A przy znacznie niższym zużyciu energii niż tradycyjne rozwiązania. Green Bias w nowym Gryphon Apex pozwala użytkownikowi wybrać ilość (głębokość pracy) klasy A wymaganą do pełnego działania w klasie A w dowolnym momencie do określonego poziomu oddawanej mocy, obejmując takie czynniki, jak czułość głośnika, wielkość pomieszczenia, dynamika muzyki i ogólny poziom głośności z przedwzmacniacza. Green Bias steruje poziomem prądu podkładu, dając szczęśliwym właścicielom systemów Gryphon opcję automatycznego sterowania tym parametrem z poziomu przedwzmacniacza.
Podczas gdy Green bias nie pasuje do ekstremalnie niskiego zużycia energii klasy A/B, ani nawet niskiego zużycia energii systemów „auto-biasingu”, oferuje znacznie niższe zużycie energii bez poświęceń i kompromisów. Użytkownicy Apex, którzy posiadają starsze przedwzmacniacze Gryphon, w których brakuje Green Bias, mogą ręcznie uzyskać dostęp do programowalnego systemu bias za pośrednictwem panelu przedniego Apex., podobnie jak we wzmacniaczach Mephisto czy Antileon EVO.
Ponadczasowe piękno
Wykonana z najlepszych dostępnych materiałów, wspaniała obudowa Apex w dizajnie „Nordic Noir”, zawiera zaawansowane technologie antywibracyjne z zastosowaniem wielowarstwowych materiałów tłumiących posiadających właściwe dobrane charakterystyki tłumienia. Dodatkowo, właściwe zastosowanie materiałów niemagnetycznych obudowy praktycznie eliminuje wpływ zakłóceń elektromagnetycznych na delikatne układy analogowe. W każdym aspekcie projektowym i konstrukcyjnym Apex został zaprojektowany tak, aby był bezawaryjnie użytkowany i doceniany przez całe życie. To wzmacniacz, którego brzmienie raczej nie zostanie prześcignięte. Kiedykolwiek. Poznaj Apex, a na pewno się zgodzisz. Proszę przyjąć nasze serdeczne zaproszenie do odwiedzenia salonu sprzedaży najbliższego autoryzowanego dealera Gryphon.
Sterowanie | Sterowanie dotykowe przez podświetlane piktogramy na panelu czołowym |
Moc RMS | STEREO: Czysta klasa A (2 x 210W/8Ohm), 2 x 420W/4Ohm, 2x 800W/2Ohm, 2x 1490W/1Ohm MONO: Czysta klasa A (2 x 225W/8Ohm), 2 x 450W/4Ohm, 2x 880W/2Ohm, 2x 1690W/1Ohm |
Ustawienia prądu podkładu | 3 nastawy prądu podkładu: wysoki, średni i niski lub BIAS automatyczny poprzez układ Green Bias |
Wzmocnienie | +31dB |
Pasmo przenoszenia (+/- 3dB) | 0,3Hz - 330kHz |
Separacja kanałów | nieskończona |
Impedancja wejściowa | STEREO: 20kOhm MONO: 10kOhm |
Impedancja wyjściowa | STEREO: < 0,015 Ohm MONO: < 0,010 Ohm |
Wejścia | STEREO: 2 x pozłacane gniazda XLR, gniazdo triggera 12V MONO: 1 x pozłacane gniazdo XLR, gniazdo triggera 12V |
Wyjścia | 2 pary pozłacanych terminali głośnikowych |
Pobór mocy w stanie gotowości | < 1W |
Pobór mocy w stanie jałowym | 750W na kanał (bias wysoki), 250W na kanał (bias średni), 100W na kanał (bias niski) |
Pojemność kondensatorów | STEREO: ponad 1F (1 040 000) uF na kanał MONO: ponad 2F (2 080 000) uF na kanał |
Rodzaj wtyczki zasilania | STEREO: 2 gniazda 15A C13, po jednym na kanał MONO: 2 gniazda 20A C19, po jednym na kanał |
Wymiary | 59 (szer.) x 37 (wys.) x 89 (głęb.) / urządzenie |
Waga | 202kG / urządzenie |
Inne parametry techniczne |
|