PrimaLuna EVO 200 Preamplifier

Dostępność: Na zamówienie
15640.00
szt.
Zamówienie telefoniczne: +48 696 733 643 Zostaw telefon
Oblicz ratę
Czas realizacji zamówienia do: 14 dni
Cena przesyłki:
0
  • Kurier 0
  • Odbiór osobisty 0
  • Kurier pobranie 25

Od 2003 roku PrimaLuna tworzy wzmacniacze i przedwzmacniacze lampowe z zastosowaniem unikalnych rozwiązań, których nie ma nikt inny. Technologie PrimaLuny przybliżają Cię do muzyki za cenę, w którą nie uwierzysz gdy usłyszysz produkty PrimaLuna. Żadne inne firmy nie oferują tak zaawansowanych rozwiązań i nie oferują tak wysokiej jakości konstrukcji i dźwięku za tak atrakcyjną cenę. Rozwiązania PrimaLuny cechują najlepszej jakości komponenty, w tym drogie transformatory, kondensatory, rezystory, przewody, potencjometry i lampy oraz układy regulacji i zabezpieczeń lamp przedłużające ich życie. O wszystkich tych szczegółach przeczytasz poniżej.

 

Dedykowane transformatory toroidalne w układzie zasilania

Transformatory zasilające generują dwa rodzaje szumu: akustyczny i magnetyczny. Dlatego właśnie w najlepszych komponentach audio znajdziemy transformatory toroidalne. W porównaniu do tradycyjnych transformatorów, generują one bowiem jedynie 1/10 pola magnetycznego, które degraduje brzmienie. 

 

Dodatkowo, eliminacja szczelin powietrznych pozwala toroidom na średnio ośmiokrotną redukcję szumu akustycznego. 

 

Ponieważ transformator to zazwyczaj najdroższa część układu, wielu producentów zamiast droższych transformatorów toroidalnych stosuje tańsze transformatory z rdzeniem C lub E.

 

Wzrost ceny za jakość transformatorów toroidalnych jest znaczący, ale Prima Luna nigdy nie idzie na skróty. Wszystkie urządzenia PrimaLuna wyposażone są w duże toroidy. Stosowane przez PrimaLunę transformatory zamknięte są w okrągłych metalowych obudowach a uzwojenia zalane  są żywicą, co redukuje poziom zakłóceń mechanicznych i chroni uzwojenia transformatora przed wilgocią, procesami starzenia związanymi z upływem czasu i korozją.

 

Lampowe prostowniki napięciowe

 

W kwestii przedwzmacniaczy, eksperci są zgodni: złotym standardem jest lampowe prostowanie prądu. Lampy są dużo skuteczniejsze od tranzystorów i pozwalają na znacznie większą redukcję szumów. Fakt, że cały układ jest oparty na lampach prowadzi do najbardziej naturalnego, namacalnego i barwnego brzmienia. To jednak kosztowne rozwiązanie, najłatwiej znaleźć je więc w ekstremalnie drogich konstrukcjach. Zwykle stosuje się jedną lampę prostowniczą. Prima Luna idzie dalej: w układzie dual mono stosujemy dwie lampy 5AR4, co daje trójwymiarowe odwzorowanie muzyki.

 

Alps Blue Velvet. Japońska ikona.

 

Najlepsze liniowe przedwzmacniacze wykorzystują analogową regulację głośności. Żadnych układów scalonych. Zajrzyj do wnętrza przedwzmacniaczy produkowanych przez pewną znaną firmę. Co zobaczysz? Kosztujący 4 dolary [połowę tego w hurcie] chip DS 1666-10 Digital Resistor IC. Rozumiemy pokusę jego zastosowania. Preamp nadal brzmi dobrze. Ale obecność układu scalonego wprowadza do brzmienia elektroniczną aurę.

 

Prima Luna wybiera rozwiązanie czysto analogowe. Stosujemy branżowy złoty standard wśród napędzanych potencjometrów: ikoniczny japoński ALPS Blue Velvet. Dlaczego? Ponieważ jest precyzyjny, cichy, niezawodny i oferuje doskonałe brzmienie.

 

Wybitnie ciche wejścia 

 

Selektory wejść potrafią przenosić szum z wielu źródeł, ponieważ nigdy nie odłączają ich całkowicie. Poza tym, powierzchnia ich styków z czasem ulega degradacji. Wiele z nich przykręca się do przedniego panelu, co wymaga stosowania długich przewodów wewnątrz obudowy. Przewody te zaś pochłaniają rozproszone promieniowanie RF i EMI

 

PrimaLuna korzysta z lepszego rozwiązania. Zamiast przełączników montujemy przy tylnej ściance naszych przedwzmacniaczy szczelnie zamknięte przekaźniki najwyższej jakości. Przekaźnik zamyka się po wybraniu źródła, oferując najlepsze możliwe połączenie. Wszystkie inne przekaźniki są wtedy otwarte, szum innych urządzeń nie przedostaje się więc do układu. Krótka ścieżka sygnałowa oznacza zaś, że nie ma przewodów, które mogą pochłaniać szkodliwe zanieczyszczenia.

 

AC OFFSET KILLER - wyłącznie w urządzeniach Prima Luna

 

Działanie układu AC OFFSET KILLER przyprawia o dreszcze. Na przykład wtedy, gdy muzyka pojawia się na tle tak czarnym, że myślisz ‚Jak to w ogóle możliwe?’ Masywne transformatory toroidalne nawijane specjalnie na zamówienie PrimaLuna są bardzo ciche i emitują niewiele zakłóceń. Ale to i tak za mało. Inżynierowie Prima Luna opracowali układ AC OFFSET KILLER, który obniża szum transformatora do poziomu, o którym inni producenci nawet nie marzą. Niezależnie od tego, jak zły jest prąd zasilania. Rezultat? Poczucie przestrzeni. Faktura. Wybrzmienia strun trwające całą wieczność. AC OFFSET KILLER zadziwia i powala.

 

Topologia dual-mono

 

Najdroższe i najbardziej zaawansowane przedwzmacniacze liniowe zawsze budowane są w układzie dual-mono. Pozwala to osiągnąć jakość obrazowania niemożliwą do uzyskania innymi drogami. Większość producentów unika jednak układów dual-mono z powodu ich kosztu. Wymagane są przecież dwa transformatory zasilające, dwa układy regulacji głośności. Wszystko musi być podwójne.

 

Topologia dual-mono to w zasadzie dwa pełne przedwzmacniacze umieszczone w jednej obudowie. Dlatego to niezbyt częste rozwiązanie. Niezależnie od poziomu cenowego. Wszystkie przedwzmacniacze liniowe PrimaLuna zbudowano w układzie dual-mono. Pozwala to bowiem osiągnąć niezrównaną stereofonię i wybitne odwzorowanie przestrzeni.

 

Układ SMARTGAIN

 

Przedwzmacniacz w systemie audio zwykle nie musi dodawać żadnego wzmocnienia. Najczęściej obniża on wzmocnienie sygnału otrzymywanego ze źródła. Najczęstszą wadą przedwzmacniaczy liniowych jest - według audiofilów - szum. Dlaczego więc większość projektów przedwzmacniaczy obejmuje wzmocnienie od 20 do 27dB? Dlaczego większość z nich wyraźnie „szumi” a lampy są podatne na efekt mikrofonowy?

 

Przedwzmacniacze liniowe Prima Luna wykorzystują układ SmartGain. Dzięki wzmocnieniu na poziomie jedynie 10,8dB, są one ciche jak mysz pod miotłą. Jeżeli zaś lampy są mniej niż perfekcyjne, nie usłyszysz tego - ponieważ nie wzmacniają niczego bez potrzeby. Docenią to zwłaszcza posiadacze kolumn o wysokiej skuteczności!

 

Doskonałe dopasowanie

Kolejną wyjątkową funkcją urządzeń Prima Luna jest zastosowanie układu PerfectMatch, który prezentuje podłączonym urządzeniom źródłowym impedancję 100 kOhm. Jest to szczególnie istotne dla źródeł lampowych [przedwzmacniaczy gramofonowych i przetworników cyfrowo-analogowych]. Pozwala im bowiem osiągnąć najlepsze możliwe brzmienie.

 

Wejściowy obwód EVO

Urządzenia EVO 300/400 wykorzystują trzy lampy 12AU7 na kanał. W porównaniu do linii EVO 100/200, pozwala to osiągnąć mniejszy poziom zniekształceń i szersze pasmo. Zmiana dynamiki jest zadziwiająca! Poziom zniekształceń w pierwszym stopniu zredukowano pięciokrotnie [przy wyższych poziomach, powyżej 1V, aż dwudziestokrotnie].

 

Cztery lampy 12AU7 po stronie zewnętrznej to lampy wzmocnienia. Zastosowanie czterech (EVO 300/400), zamiast dwóch (EVO 100/200), pozwala na osiągnięcie wyższego napięcia. Dwie lampy 12AU7 w centralnej części przedwzmacniacza to lampy wejściowe. To one mogą odpowiadać za barwę: jeżeli chcesz, możesz wymieniać je na lampy innych producentów.

 

Rezystory TAKMAN

 

Jeżeli kupisz tańszy wzmacniacz, zapłacisz fortunę za jego modyfikację. Łatwe do zauważenia, różowe węglowe, bezindukcyjne, szerokopasmowe rezystory TAKMAN z Japonii to ulubione komponenty osób, które zawodowo zajmują się udoskonalaniem sprzętu elektronicznego. Wyróżnia je bowiem niski poziom szumów, liniowość pracy i muzykalność.

 

Montaż punkt-do-punktu. Szwajcarski przewód

 

Wydajesz dużo pieniędzy na interkonekty. Dlaczego więc sygnał wewnątrz urządzenia ma biec od gniazd RCA lub do terminali głośnikowych ścieżkami miedzi tak cienkimi, że trudno je nawet zauważyć. To mało high-endowe…

 

We wszystkich swoich urządzeniach, Prima Luna stosuje montaż punkt-do-punktu. Cała ścieżka sygnałowa, łącznie z rezystorami i kondensatorami, jest z mozołem łączona ręcznie— grubym i solidnym drutem - przez wykwalifikowanych rzemieślników.

 

Do montażu przedwzmacniaczy EVO 300 i EVO 400 stosujemy szwajcarski przewód: pokryta srebrem monokrystaliczna miedź beztlenowa otoczona teflonowym dielektrykiem. Daje on wysoką szybkość i przejrzystość sygnału.

 

Bez przetwornika cyfrowo-analogowego.

Bez przedwzmacniacza gramofonowego

Radzimy: nigdy nie kupuj przedwzmacniacza wyposażonego w DAC. Dlaczego? Cyfrowe audio zmienia się nieprzerwanie. Przedwzmacniacze ze „starymi” przetwornikami tracą na wartości - na rynku wtórnym nikt się nimi nie interesuje.

 

Podobnie, wbudowane przedwzmacniacze gramofonowe zazwyczaj są wciskane na siłę: producenci wychodzą z założenia, że 90% użytkowników nie będzie z nich korzystać. Rynek zewnętrznych przedwzmacniaczy gramofonowych jest bardzo rozwinięty i bardzo konkurencyjny. Za naprawdę niewielkie pieniądze możesz mieć phonostage dokładnie dopasowany do własnej wkładki i systemu.

Parametry:
  EVO400 EVO300 EVO200 EVO100
Wyjście XLR - - -
Wyjście RCA
Konstrukcja Dual Mono
Wejścia stereo 3 x RCA
2 x XLR
5 x RCA 4 x RCA 4 x RCA
Wejście HT bypass  RCA  RCA  RCA -
Wyjście subwoofera ✔ Stereo
Wyjście Tape Out
Wyjście słuchawkowe
Pasmo 12Hz–75kHz 12Hz–75kHz 14Hz–92kHz 15Hz–80kHz
Napięcie wyjściowe 2V 2V 2V 2V
Czułość wejściowa 0,65V 0,65V 0,62V 0,58V
THD (2V) <0,5% <0,5% <0,5% <0,2%
Stosunek S/N  93dB 93dB 93dB 90dB
Impedancja wejściowa 100 kOhm 100 kOhm 100 kOhm 100 kOhm
Impedancja wyjściowa 256 Ohm 256 Ohm 2,8kOhm 2,8kOhm
Wzmocnienie 9,7 dB 9,7 dB 10,8 dB 10,8 dB
Zużycie energii (EL34) 61W 61W 51W 52W
Szwajcarskie okablowanie - -
Rezystory TAKMAN - -
Kondensatory DuRoch - -
AC Offset Killer - -
Wejścia SuperQuiet 
Okablowanie
point-to-point
Pilot zdalnego sterowania

✔ slim
✔ slim
Transformatory toroidalne ✔ 2
✔ 2 ✔ 2 ✔ 2
Potencjometry ALPS Blue Velvet
Lampy 6 x 12AU7
2 x 5AR4
6 x 12AU7
2 x 5AR4
4 x 12AU7
2 x 5AR4
2 x 12AX7
2 x 12AU7
2 x 5AR4
Wymiary (mm) 405x35x205 405x385x205 405x365x205 405x280x190
Ciężar netto 24 kG 24 kG 24 kG 18 kG
Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Zadaj pytanie
Podpis:
E-mail:
Zadaj pytanie: