Uniti Atom jest typowym przedstawicielem kategorii urządzeń all-in-one – wzmacniaczem, odtwarzaczem strumieniowym i przetwornikiem c/a w jednej, naprawdę niewielkiej obudowie o wymiarach 245 x 265 x 95 mm. Z wyglądu Atom przypomina nieco flagowy wzmacniacz Statement, jednak dużo bliżej mu – zwłaszcza pod względem gabarytów – do głośników Mu-so i Mu-so Qb.
Łączność sieciową zapewnia gniazdo LAN oraz wbudowana karta Wi-Fi. Unity wspiera protokoły UPnP i AriPlay, daje też możliwość strumieniowania muzyki z serwisów Spotify i TiDAL lub radia internetowego (vTuner). Istotną nowinką jest Google Cast for Audio (Chromecast), czyli bardzo wygodny sposób strumieniowania zawartości sieciowych z poziomu urządzeń mobilnych. Oczywiście nie mogło zabraknąć Bluetooth (co ważne – ze wsparciem kodeka aptX HD). Ponadto Atom jest Roon Ready – może więc być sterowany z poziomu tego coraz popularniejszego oprogramowania. Warto jednak wspomnieć, że dedykowana aplikacja Naima (dostępna na Androida i iOS) działa bardzo dobrze i jest intuicyjna.

Dźwięk jest idealnie poukładany. Źródła pozorne są punktowe i mają bardzo ostro zaznaczone kontury. Nic się nie zlewa, każdy instrument jest słyszany oddzielnie i bardzo stabilnie trzyma się swojego miejsca. To efekt tak silny, że doprawdy przykuwa mocno uwagę, ponad wszystko inne. Nie jest też dla Naima problemem wykraczać poza obszar pomiędzy kolumnami.

W odpowiednich nagraniach scena wychodzi na szerokość poza tzw. bazę i potrafi sięgnąć daleko w głąb. To jednak tylko połowa przestrzennej magii tego grajka, bo cała reszta świetnego efektu to umiejętność oddawania akustyki pomieszczeń.Całość recenzji przeczytaj tutaj.