Modele P-880 i C-880 powstały w wyniku rozdzielenia wzmacniacza zintegrowanego Aavik I-880 na osobną stereofoniczną końcówkę mocy i przedwzmacniacz. Umożliwiło to obniżenie poziomu zniekształceń, udoskonalenie jakości sygnału i zwiększenie mocy wyjściowej tych produktów. Co więcej, podział ten stworzył przestrzeń dla nowych technologii, które dodatkowo przyczyniły się do uzyskania jeszcze większej sceny dźwiękowej, a także wyjątkowo cichego tła dla instrumentów i wokali.
WZMACNIACZ W CZYSTEJ KLASIE A… O MOCY 200W NA KANAŁ.
Autorski obwód wzmacniający utrzymuje bias tranzystorów wyjściowych 0,63 V powyżej wymaganego w danym momencie poboru prądu i niezależnie od tego, w którym miejscu cyklu się znajduje. Układ ten zawsze pozostaje w klasie A (tj. tranzystory wyjściowe nigdy się nie przełączają) bez względu na zapotrzebowanie na prąd i jest w stanie oddać 2 x 200W przy ośmioomowym obciążeniu, ale charakteryzuje się niskim poborem mocy. W następstwie każda z ośmiu par tranzystorów wyjściowych ma tuż obok swój własny bank niewielkich kondensatorów, co skraca ścieżkę sygnału i redukuje szum. Dzięki swojej nietypowej konstrukcji model P-880 ma znacznie niższą temperaturę pracy w porównaniu z klasycznymi wzmacniaczami w klasie A.
ZASILACZ RESONANT MODE
Urządzenia Aavik projektowane są tak, żeby zapewnić maksymalną wydajność prądową zasilacza przy zachowaniu bardzo małych szumów i zakłóceń generowanych przez zasilacz. W standardowych zasilaczach impulsowych do przełączania tranzystorów wykonawczych używana jest fala prostokątna. W Aavik wykorzystujemy rozwiązanie Resonant Mode Power Supply, gdzie sterowanie odbywa się za pomocą fali finusoidalnej o zmiennej częstotliwości.
Dzięki zastosowaniu takiego sposobu sterowania udało sie drastycznie zminimalizować szumy i zakłócenia generowane przez zasilacz. Zmienna częstotliwość sterowania zasilaczem dopasowuje punkt pracy do aktualnego zapotrzebowania na prąd – przy dużym zapotrzebowaniu częstotliwość rośnie zwiększając ilośc energii dostępnej do wykorzystania przez wzmacniacz.
Ultra niski poziom szumów zasilacza Resonant Mode Power Supply jest dodatkowo obniżany przez lokalne regulatory napięcia, zastosowane w celu indywidualnego zasilania poszczególnych układów urządzeń Aavik. Dzięki temu rozwiązaniu idało się uzyskać poziom szumów i zakłóceń na liniach zasilajacy mierzony w mikrowoltach!
OBUDOWY DLA SERII 880
Zewnętrzna konstrukcja produktów Aavik z serii 880 jest wynikiem artystycznej pracy Flemminga Erika Rasmussena, którego filozofia jest, była i zawsze będzie taka, że to projekt musi służyć celowi, a nie odwrotnie. Dlatego też obudowy dla flagowych urządzeń Aavik zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o ich jak najlepszym wpływie na dźwięk. Wykorzystano materiały o znakomitych właściwościach mechanicznych i cechach, które skutecznie redukują indukcyjności oraz efekt histerezy. Synergiczna współpraca pomiędzy Flemmingiem Erikiem Rasmussenem i Michaelem Børresenem przełożyła się na spektakularny efekt.
Choć obudowy serii 880 są wizualnie fantastyczne, każdy ich element pełni precyzyjnie określoną rolę, która służy funkcjonalności. Zdobione elementy boczne pełnią rolę wydajnych radiatorów, warstwowe płyty na górze i dole skutecznie tłumią rezonanse, wykonany z tytanu masywny pierścień pokrętła gwarantuje przyjemne użytkowanie, a duży i dobrze widoczny z daleka wyświetlacz dotykowy dopełnia całości. W serii 880 nic nie jest dziełem przypadku.
WARSTWOWA PŁYTA DOLNA
Nasza kompozytowa płyta dolna redukuje wibracje pochłaniane przez obwody elektroniki audio do absolutnego minimum, jednocześnie zamieniając pozostałe słyszalne rezonanse w naturalną i organiczną część dźwięku. Podstawa ta jest oparta na grubym laminowanym panelu pomiędzy dwiema warstwami tytanu.
OBUDOWA Z LITEJ MIEDZI
Flemming Erik Rasmussen i Michael Børresen uwielbiają miedź za jej walory wizualne oraz brzmieniowe. Dlatego też produkty z serii 880 są oparte na obudowach wykonanych z tego materiału. Wykorzystanie go w tej roli redukuje zjawisko histerezy i usprawnia odprowadzanie ciepła, a także obniża impedancję wyjściową i indukcyjność. Te zalety mają pozytywny i dobrze słyszalny wpływ na energię i potęgę w muzyce.
CEWKA TESLA - ZASADA DZIAŁANIA
Kluczowa zasada działania technologii cewek Tesla firmy Ansuz oparta jest na dwóch przewodach skręconych ze sobą, ale nawiniętych w przeciwnych kierunkach, co w firmowej nomenklaturze nazywa się „podwójnie odwróconą cewką”. Obydwa te elementy stanowiące pojedynczą cewkę Tesla są nośnikami napięcia, więc gdy jeden z nich napotyka skok napięcia, drugi aktywuje skok przeciwny w celu zniwelowania pierwszego piku i w efekcie wytłumienia szumu.
Ponieważ te skoki są czystym napięciem praktycznie bez ładunku, efekt ich tłumienia jest dość silny i potęguje się wraz z równoległym dodawaniem do obwodu większej liczby cewek. Im silniejsze jest ich działanie, tym bardziej wzrasta postrzegana czystość, barwa i czerń w muzyce. Produkty Ansuz zawierają różne typy cewek Tesla, a ich indywidualne właściwości doskonale się uzupełniają i wzmacniają.
ANALOGOWY DITHERING 3. GENERACJI
Przyjęta przez firmę Ansuz technologia analogowego ditheringu wywodzi się z technik radarowych, gdzie zapewniała silniejszy sygnał, a tym samym większy zasięg. Aktywne cewki Tesla wysyłają pulsujące sygnały o precyzyjnie określonych częstotliwościach, aby znacząco wzmocnić sygnał muzyczny i jednocześnie wyeliminować szumy tła.
Analizy i badania nad technologią analogowego ditheringu zaowocowały jej trzecią generacją, w której najbardziej skuteczne częstotliwości zostały jeszcze bardziej zoptymalizowane. Zwiększona przestrzenność i swoboda wydobywania szczegółów z nagrań to słyszalne efekty.
AKTYWNA CEWKA TESLA
Aktywna cewka Tesla skutecznie eliminuje szum. Aktywne cewki Tesla są zasilane, co zapewnia znacznie niższą impedancję, a tym samym ich znacznie lepszą zdolność do redukcji niepożądanych interferencji. Aktywna wersja tej technologii jest około trzy do czterech razy bardziej wydajna w porównaniu do jej pasywnego odpowiednika.
KWADRATOWA CEWKA TESLA
Aktywne kwadratowe cewki Tesla montowane są na górnej części płytki drukowanej, a cewki przeciwne umieszczane są na jej spodzie. Choć zasada ich działania jest dokładnie taka sama jak w przypadku pasywnej wersji tej technologii, skuteczność tłumienia szumów jej kwadratowego odpowiednika jest znacznie większa.
TECHNOLOGIA CEWKI REZONANSOWEJ PRZECIW SZUMOWI RF
Zapobieganie interferencjom z powietrza. Wszystkie kable i ich ekranowanie działają jak anteny dla fal RF, które pogarszają czystość i autentyczność sygnału audio. Cewka rezonansowa (AARC) chroni sygnał poprzez absorpcję tych interferencji w jej jednej skrętce, a następnie eliminację w drugiej. Technologia AARC uwzględnia również podział długości kabla na nieokreślone odcinki, dzięki czemu jest mniej prawdopodobne, że będzie on pochłaniał zakłócenia RF, co zapobiega przedostawaniu się ich do systemu audio pod postacią białego szumu.
AKTYWNA CYRKONOWA CEWKA TESLA
Ciekawość dotycząca właściwości różnych materiałów zaowocowała wdrożeniem cyrkonu do technologii cewki rezonansowej. Dodanie do niej cyrkonowego elementu biernego przekłada się na lepszą kontrolę rezonansów mechanicznych przewodnika, naturalną i rozbudowaną scenę dźwiękową, wyrazistość, precyzję, dbałość o prezentowanie szczegółów w muzyce i jej wyrafinowanie.
AKTYWNA, ULEPSZONA CEWKA TESLA DLA PRZEWODNIKÓW.
Badania nad właściwościami i praktycznym zastosowaniem cyrkonu zaowocowały znaczącym wzrostem skuteczności aktywnych cewek Tesla. Dodanie do nich cyrkonowych elementów przekłada się na lepszą kontrolę rezonansów mechanicznych przewodnika, a także mniejszy szum podczas transferu sygnału.
Aktywna cewka Tesla jest nawijana bezpośrednio na zewnętrzną część kabla, po to, aby chronić sygnał przed przenoszonymi drogą powietrzną zakłóceniami RF poprzez ich absorbcję. Aktywny komponent tej technologii sprawia, że jest ona około trzy do czterech razy bardziej skuteczna w porównaniu do jej pasywnej wersji.
BEZPRZEŁĄCZNIKOWY MODUŁ WEJŚCIOWY
Fotorezystory (ang. LDR, Light-Dependent Resistor) są wyjątkowo ciche, ponieważ nie zawierają elementów, które generują szum podczas przełączania i tym samym pogarszają detaliczność oraz barwę muzyki.
Typ: | Wzmacniacz mocy | |
Model: | Aavik P-880 | |
Wejścia liniowe: |
Wzmocnienie: 24-34dB
Impedancja wejściowa: 10K ohm
Czułość wejściowa: (32dB) 1.23 Vrms
|
|
Sekcja wzmacniacza: |
Moc:
– 2 x 250 W 8 Ohm
– 2 x 500 W 4 ohm
Zniekształcenia (THD+N): <0,007 % (1-100W, 1 kHz, 8 Ohm)
|
|
Redukcja szumu: |
Aktywne cewki Tesla: 182
Aktywne, kwadratowe cewki Tesla: 411
Obwody Dither: 18
Obwody Anti Areal Resonance: 20
Obwody Anti Areal Resonance na kablu: 4
|
|
Pobór mocy: |
Tryb czuwania: <1.0W
Tryb pracy: < 150W
|
|
Wymiary: | 580 x 510 x 155 mm | |
Waga: | 41 kg | |
Kolor obudowy: | Czarny |