Technologie i komponenty
W wyniku długiego i intensywnego procesu badań i rozwoju, zespół inżynierów Aavik zidentyfikował kilka charakterystycznych elementów w tradycyjnym wzmacniaczu klasy A, które można było ulepszyć. Miało to bardzo pozytywny wpływ na scenę dźwiękową oraz muzykalność.
Aby stworzyć możliwie najlepszą i najskuteczniejszą sekcję kontroli, dział inżynieryjny Aavik starannie przetestował i ocenił każdy elektroniczny komponent, aby zapewnić jak najniższy poziom szumów oraz dalsze udoskonalenie sygnału. Celem tego skrupulatnego podejścia jest umożliwienie wzmacniaczowi odkrycia dynamicznego zakresu muzycznego, który uwidoczni nawet najmniejsze szczegóły muzyczne na znacznie większej scenie dźwiękowej, z wyjątkowo cichym tłem.
Wzmacniacz Aavik - 200W w klasie A
Aavik zaprojektował obwód, który stale utrzymuje różnicę napięcia (bias) na poziomie 0,63 V powyżej wymaganego prądu, niezależnie od fazy cyklu. Oznacza to, że niezależnie od tego, ile prądu potrzebuje wzmacniacz do pracy, zawsze działa on w klasie A, dostarczając imponujące 2x200 W przy obciążeniu 8 omów, jednocześnie nie zużywając nadmiernej ilości energii.
Znaczące zmniejszenie zapotrzebowania na energię pozwoliło Aavikowi zaprojektować mniejsze kondensatory, które zostały umieszczone lokalnie, co oznacza, że każda z ośmiu par tranzystorów wyjściowych ma własny bank kondensatorów w pobliżu. Dzięki temu prąd nie musi przepływać przez długie wiązki przewodów i płytki obwodów, co skraca ścieżkę sygnału i redukuje szumy. Dodatkowo, ta innowacyjna konstrukcja Aavik oznacza, że wzmacniacze 880 nie nagrzewają się tak bardzo jak konwencjonalne wzmacniacze klasy A, co zwiększa ich efektywność
Zasilacz w trybie rezonansowym
Seria Aavik została zaprojektowana, aby zapewnić ogromne zasoby mocy przy jednocześnie ultra niskim poziomie szumów. W przeciwieństwie do kwadratowych fal wykorzystywanych w tradycyjnych zasilaczach impulsowych, Aavik stosuje konstrukcję w trybie rezonansowym, opartą na falach sinusoidalnych.
Gdy potrzebna jest większa moc, częstotliwość pracy wzrasta, a co za tym idzie, wzrasta również gęstość mocy, co pozwala na uzyskanie wyższej mocy szczytowej, gdy muzyka tego wymaga.
Poziom szumów w surowym zasilaniu jest niezwykle niski, ale można go jeszcze bardziej obniżyć dzięki ultra-nisko szumowym regulatorom, które zasilają różne części obwodu. Szum tych regulatorów mierzy się w mikro i nanowoltach, co jest znacznie niższym poziomem niż w tradycyjnych regulatorach.
Zasada działania tradycyjnych zasilaczy klasy A polega na generowaniu szumów przełączania. Dzieje się tak, gdy duże kondensatory muszą pobierać prąd z transformatora. Prąd może przepływać do kondensatorów tylko wtedy, gdy napięcie na zewnątrz jest niższe, więc gdy potrzebny jest prąd, napięcie na kondensatorach będzie niższe od cyklu 50/60 Hz. Chociaż taki zasilacz definiuje się jako liniowy, pojawia się w nim wiele krótkotrwałych impulsów prądu.
Wzmacniacz Aavik 880 posiada cztery zasilacze w trybie rezonansowym o mocy 500 W każdy, skorygowane pod kątem współczynnika mocy. Dzięki dużym bankom mocy wzmacniacz może dostarczać prądy szczytowe przekraczające 80 A. Oznacza to, że to nie zasilacz ograniczy ile mocy można dostarczyć do głośników podczas nagłych skoków prądu, a wzmacniacz nigdy nie przełączy się na inny tryb.
Regulacja głośności
Regulacja głośności we wzmacniaczu Aavik 880 ma istotny wpływ na wrażenia dźwiękowe. Wzmacniacz ten wykorzystuje unikalną odwróconą topologię z wirtualną masą, co zapewnia maksymalną stabilność. Silna pętla sprzężenia zwrotnego pozwala na obniżenie wzmocnienia sygnału do wartości mniejszej niż 1, co utrzymuje pełny sygnał przy najniższym poziomie szumów, niezależnie od tego, czy głośność jest podkręcona, czy zmniejszona.
Dzięki temu głośniki otrzymują klarowny i wyraźny przepływ informacji, co sprawia, że nawet najsubtelniejsze niuanse barwy i tekstury są słyszalne na niezwykle cichej scenie dźwiękowej.
Płyta wejściowa optyczna bez przełączników – oparta na LDR
We wzmacniaczuAavik 880 zastosowano technologię LDR (Light dependent resistor), która dzięki zasadzie działania bez przełączników działa niezwykle cicho. Tradycyjne układy przełączników i przekaźników generują więcej szumów i tłumią subtelne detale dźwiękowe oraz nienaturalnie zabarwiają ton. Technologia LDR, eliminując te elementy, pozwala na uzyskanie czystszego i bardziej naturalnego brzmienia, co znacząco wpływa na jakość odtwarzanej muzyki.
Konstrukcja obudowy Aavik 880 – badanie materiałów i form
Zewnętrzny design wzmacniacza Aavik 880 jest efektem pracy artystycznej i estetycznej Flemminga Erika Rasmussena. Jego filozofia projektowania zawsze zakładała, że design musi służyć określonemu celowi. W przypadku obudowy wzmacniacza Aavik 880 głównym celem było utrzymanie najlepszych właściwości dźwiękowych konstrukcji elektrycznej, tj. najniższej indukcyjności, zredukowanie histerezy do absolutnego minimum oraz zapewnienie doskonałej kontroli rezonansu.
Ponadto, ponieważ był to wzmacniacz klasy A, projekt musiał spełniać określone założenia, takie jak skuteczne chłodzenie. Proces projektowania stał się badaniem kształtów i materiałów, które doprowadziły do wyjątkowej i konstruktywnej współpracy między Flemmingiem Erikiem Rasmussenem a Michaelem Børresenem.
Wzmacniacz posiada elementy chłodzące umieszczone po bokach i na górze, które wyraźnie noszą charakterystyczny styl Flemminga. Zewnętrzna część pokrętła głośności pokryta jest tytanem, a panel sterowania został zaprojektowany jako duży dotykowy ekran LCD.
Dobór materiałów oraz projekt zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny są wynikiem współpracy Flemminga i Michaela, a charakteryzują się funkcjonalnością, jak również bardzo estetycznym i eleganckim wyglądem.
Konstrukcja warstwowa dolnej płyty
Dolna płyta wzmacniacza Aavik 880 została zaprojektowana w konstrukcji warstwowej (sandwich), składającej się z miedzianej płyty, ciężkiej, zwartej płyty z laminatu oraz warstwy tytanu na spodzie. Ta unikalna konstrukcja minimalizuje rezonans, wspierając naturalny i organiczny dźwięk. Dzięki temu rozwiązaniu wzmacniacz nie tylko lepiej radzi sobie z wibracjami, ale także dostarcza bardziej klarowny i dynamiczny przekaz muzyczny.
Obudowa z litej miedzi
W oparciu o fascynację Flemminga Erika Rasmussena miedzią ze względu na jej wizualny wygląd i dotyk, oraz wgląd Michaela Børresena w właściwości akustyczne miedzi, materiał ten został wybrany jako fundamentalny element projektu. W wyniku tego, wzmacniacze Aavik 880 mają obudowę z litej miedzi. Przyczynia się to do dalszego zmniejszenia histerezy, obniżenia impedancji wyjściowej, niższej indukcyjności, pozytywnego wpływu na współczynnik tłumienia oraz chłodniejszej pracy wzmacniacza. Wszystkie te elementy zapewniają, że muzyka jest reprodukowana z większą energią i mocą.
Aktywna zwrotnica analogowa
Aktywna zwrotnica analogowa Aavik zapewnia precyzyjne taktowanie w dostarczaniu sygnałów dźwiękowych do komponentów odbiorczych. Jest to niezbędne, aby uniknąć szorstkiego i skompresowanego dźwięku. Aktywna zwrotnica Aavik została zaprojektowana do bardzo precyzyjnego sterowania subwooferem lub ze zintegrowanym filtrem dolnoprzepustowym i górnoprzepustowym do sterowania systemem kina domowego 2.1. Alternatywnie, analogowa zwrotnica Aavik może pełnić funkcję kontroli korekcji pomieszczenia.
Doskonała i absolutnie precyzyjna kontrola subwoofera
Ponieważ zwrotnica jest analogowa - nie ma opóźnień, a więc czas przesyłania sygnału zarówno do głośników, jak i subwoofera jest absolutnie precyzyjny. Skutkuje to nieskazitelnym i autentycznym dźwiękiem. Inne konwencjonalne zwrotnice, takie jak DSP, przesyłają sygnał przez obwód cyfrowy. Skutkuje to opóźnieniem rzędu 15-20 ms. Efekt braku precyzji w czasie przesyłania sygnału do głośników, odpowiednio subwoofera, pogarsza autentyczną reprodukcję dźwięku, tworzy skompresowany dźwięk i dodaje ostrego brzmienia do muzyki. Inne konwencjonalne zwrotnice, takie jak DSP, przesyłają sygnał przez obwód cyfrowy. Skutkuje to opóźnieniem rzędu 15-20 ms. Efekt braku precyzji w czasie przesyłania sygnału do głośników i subwoofera, wpływa na autentyczną reprodukcję dźwięku, tworzy skompresowany dźwięk i dodaje ostrego brzmienia do muzyki.
Sterowanie kinem domowym i konfiguracją audio 2.1
Korzystając z filtra dolnoprzepustowego i górnoprzepustowego, można zoptymalizować jakość dźwięku poszczególnych głośników. Skierowanie niskich częstotliwości do subwoofera spowoduje uwolnienie większej ilości energii do głównych głośników. Aby zapewnić równomierną głośność głośników i subwoofera, wzmocnienie filtra górnoprzepustowego i dolnoprzepustowego można regulować oddzielnie.
Analogowa korekcja pomieszczenia - zapobieganie „Room Boom”, irytującemu rezonansowi ciśnienia
Korekcja pomieszczenia tokwestia identyfikacji i eliminacji rezonansu pomieszczenia. Jedynym specyficznym rezonansem, który tworzy nieprzyjemny i niepokojący dźwięk, jest rezonans ciśnienia wynikający z danego rozmiaru pomieszczenia - subiektywnie odczuwany jako „bum” emanujący z głośników. Aby wyeliminować ten specyficzny dla pomieszczenia rezonans, wzmacniacze Aavik mogą dostosować swoją wydajność audio i uwzględnić dowolny rozmiar pomieszczenia. Zarówno filtr dolnoprzepustowy, jak i górnoprzepustowy pozwalają słuchaczowi ustawić dokładny postęp częstotliwości wokół tych niskich częstotliwości, które powodują ten niepokojący efekt „bum”.
Zasada działania cewki Tesli
Zasada ta polega na posiadaniu dwóch cewek, które są nawinięte w przeciwnych kierunkach - cewka i cewka przeciwstawna. W słowach Ansuza: „podwójna odwrócona cewka” - obie cewki przenoszą napięcie - a gdy cewka Tesli napotyka skok napięcia, aktywowany jest przeciwny skok w celu wyeliminowania szumu. Ponieważ skoki szumu są czystym napięciem i nie przenoszą praktycznie żadnego ładunku, eliminacja jest całkiem dobra, ale nie w 100%. Dodając równolegle więcej cewek P-TC, wydajność wzrasta. Dzięki temu postrzegana czerń w muzyce znacznie się poprawia.
Cewki Ansuz Tesla są dostępne w różnych typach, ponieważ uzupełniają się wzajemnie pod względem mocnych i słabych stron.
Analogowa technologia Dither 3. generacji
Opracowano trzecią generację analogowej technologii dither firmy Ansuz. Wywodzi się ona z radarów, gdzie zapewniała silniejszy sygnał, a tym samym większy zasięg. Aktywne cewki Tesli wysyłają pulsujące sygnały o precyzyjnie określonych częstotliwościach. Sygnały te są wysyłane w przeciwfazie.Znacząco wzmacnia to sygnał muzyczny i eliminuje szum tła.
Analizy i badania doprowadziły do nowych opcji - a wiele odsłuchów zaowocowało projektem trzeciej generacji, który jest dalszą optymalizacją najbardziej efektywnych częstotliwości, co jeszcze bardziej otwiera krajobraz dźwiękowy i najdrobniejsze szczegóły, jeśli chodzi o reprodukcję nagrań.
Aktywna cewka Tesli. Skuteczny zabójca szumów.
Aktywne cewki Tesli są zasilane, co zapewnia znacznie niższą impedancję, a tym samym lepszą zdolność do eliminacji szumów. Aktywna wersja jest około trzy do czterech razy bardziej wydajna niż pasywne cewki Tesli.
Aktywne kwadratowe cewki Tesli. Imponująca redukcja szumów.
Aktywne kwadratowe cewki Tesli są wbudowane w nasze płytki drukowane - jedna cewka na górze, a druga z tyłu. Zasada działania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku aktywnej cewki Tesli, co zapewnia większą zdolność do eliminacji szumów niż w przypadku pasywnej cewki Tesli.
Technologia cewki antyrezonansowej. Zapobiega powstawaniu szumów w powietrzu.
Wszystkie kable i ekrany kabli działają jak anteny dla szumów RF unoszących się w powietrzu, co oczywiście stanowi ogromny problem. Pasywna kablowa cewka Tesli jest nawinięta na zewnętrzną część kabla i chroni sygnał przed pochłanianiem szumów RF z powietrza. Szum ten jest pochłaniany przez cewkę Tesli. Ponieważ w samym przewodniku płynie napięcie i jest on nawinięty w przeciwnym kierunku - jest on używany jako cewka przeciwna, co pozwala na eliminację szumów RF.
Aktywna cewka Tesli przeciw rezonansom powietrza z cyrkonu. Wyjątkowa kontrola rezonansu
Na podstawie ogólnej ciekawości firmy Ansuz dotyczącej właściwości różnych materiałów, w projektowaniu cewki przeciw rezonansom powietrza, firma Ansuz wdrożyła pręt cyrkonowy. To kolejna imponująca aktualizacja technologii cewek Tesli Ansuz. Właściwości tego pręta cyrkonowego pozwalają na bezprecedensową kontrolę rezonansu, co skutkuje doskonałym wyrafinowaniem muzycznym, tworząc naturalną scenę dźwiękową, której czystość, precyzja i dbałość o szczegóły muzyczne są nieporównywalne.
Aktywny cyrkonowy kabel zapobiegający rezonansowi powietrznemu cewek Tesli
Kiedy Aavik projektuje nowy sprzęt audio, jednym z głównych zadań jest zawsze wyeliminowanie jak największej ilości niepożądanych szumów, aby zapewnić bezkompromisową autentyczność muzyczną. Dlatego też Aavik zawsze integruje w swoich produktach najbardziej efektywne technologie cewek Tesli siostrzanej marki Ansuz. Audio Group Denmark nauczyła się, że wiele przełomowych osiągnięć technologicznych w rozwoju produktów trzech poszczególnych marek, Ansuz, Aavik i Børresen, może być często wykorzystywanych przez inne marki. Wymiana wiedzy i technologii pomiędzy trzema markami okazała się niezwykle wnikliwa i cenna.
Opierając się na swoich badaniach właściwości cyrkonu i ostatnich doświadczeniach z jego wykorzystaniem, Ansuz zaprojektował również technologię aktywnego kabla z cyrkonową cewką Tesli. Nowy projekt obejmuje nie mniej niż trzy pręty cyrkonowe. Co więcej, sama cewka Tesli również została wydłużona. Kompletne rozwiązanie znacznie poprawia obsługę sygnału - zarówno pod względem eliminacji szumów, jak i kontroli rezonansów, zapewniając krystalicznie czysty dźwięk.
Aktywny cyrkonowy kabel zapobiegający rezonansowi powietrznemu cewek Tesli jest nawinięty bezpośrednio na zewnętrzną część kabla i chroni sygnał przed pochłanianiem unoszącego się w powietrzu szumu RF. Szum ten jest pochłaniany przez cewkę Tesli. Wersja aktywna jest około trzy do czterech razy bardziej wydajna niż cewka Tesli z kablem pasywnym.
- Moc wyjściowa: 2 x 200 W przy 8 omach, klasa A
- Pasmo przenoszenia: 0 Hz - 250 kHz
- Zniekształcenia harmoniczne (THD): < 0,005% (1 kHz, pełna moc)
- Impedancja wyjściowa: bardzo niska, co poprawia kontrolę nad głośnikami i redukcję szumów
- SNR (stosunek sygnału do szumu): ponad 100 dB
- Wejścia:
- 2x RCA
- 2x XLR
- Technologia redukcji szumów: aktywne i pasywne cewki Tesli oraz technologia analogowego dithera
- Zasilanie: tryb rezonansowy o ultra niskim poziomie szumów
- Obudowa: miedziana, z elementami tłumiącymi rezonans oraz konstrukcją typu "sandwich" (miedź, tytan i laminat)
- Chłodzenie: pasywne z elementami chłodzącymi na bokach i górze obudowy
- Wyświetlacz: dotykowy ekran LCD